Тарихи белешмә

Территориясе Менделеевск районының кадәр 1921 елгы булды составында Алабуга өязе Вятка губерниясенең белән, 1921 елның 1928 г. составында Алабуга кантоны татарстан АССР.

21 май 1928 г. рабочему, поселок белән янәшә Бондюжским химическим завод Л. Карпов исемендәге иде дигән мактаулы исем атамасы – эшче поселогы Бондюжский заводы (беркетмә президиум ВЦИК РСФСР нче 21.05.1928 ел, № 57). Белән 1928 буенча 1930 елларда пос Бондюжский белән окружающими аның авыллары входил составына яр Чаллы кантоны. 1930 буенча, 1931 нче елларда существовал ничек мөстәкыйль Бондюжский районы (10 августында оеша 1930 елда бөтенроссия үзәк башкарма комитеты Президиумы Карары белән). 1931 елдан 1934 елларда составында Алабуга районы, ТАССР да.

25 гыйнварда 1935 елда кабул Министрлар Бөтенроссия үзәк башкарма комитеты (БҮБК) һәм РСФСР ТУРЫНДА «яңа челтәрен районнар татарстан АССР», нәтиҗәдә, аның яңадан оеша Бондюжский районы. 9 март 1935 елның Бондюжском бистәсендә театрында «Коммуна» сәгатенә көн ачылды I съезды Советлар Бондюк районы. Съездда сайланды башкарма комитеты Бондюк районы. Бондюжский районы существовал кадәр 1963 г., башлану белән, аның Бондюжский районы ничек административ-территориаль берәмлек составына кергән, Алабуга районы.

Указ Югары Советы Президиумының, РСФСР үзгәртеп кору һәм эш бистәсе Бондюжский Алабуга районы татарстан АССР шәһәр-район буйсынуындагы Менделеевск нче 11.08.1967 ел, № 33 (Югары Советы Җыелма басмасы, РСФСРНЫҢ. – 17 август 1967 ел - № 33. – С. 629).

Югары Советы Президиумының, РСФСР ел, 15 август, 1985 елда оеша Менделеевск районы татарстан АССР белән административ үзәге-Менделеевск шәһәрендә хисабына өлешендә территориясе Алабуга районы.

Указ РСФСР Югары Советы Президиумы

Үзгәртеп кору турында эшлекле бистәсе Бондюжский

Алабуга районы татарстан АССР шәһәр-район карамактагы башка оешмалар

«Расларга произведенное Президиумы карары белән ТАССР Югары Советы мәгариф системасына үзгәреш кертелгән: эш бистәсе Бондюжский Алабуга районының шәһәр, район буйсынуындагы бирелү белән, аңа исемен – »Менделеевск шәһәре

Югары Советы Президиумы рәисе РСФСР М. Яснов
Югары Советы Президиумы секретаре, РСФСР Х. Нешков

Мәскәү, 11 август 1967 г. Д. № 731/6

№ - Лы боерыгы " СССР химия сәнәгате

20 ноябрь 1967 ел, № 747
Үзгәртеп кору һәм үзгәртү һәм исемен кайбер предприятиеләре

Министрлыкның химия сәнәгате, СССР

...3. Шул сәбәпле, переименованием шәһәр тибындагы поселок Бондюжский " Менделеевск шәһәре переименовать Бондюжский исемендәге химия заводы, Л. Я. Карпова «исемендәге Химия заводы, Л. Я. Карпова», сохранив өчен аның элекке условное атамасы.

Министр химия сәнәгате Л Костандов
/РФ ф. Р-854, ип. 1, д. 910, л. 129 (боерыклар МХП)

№ - Лы боерыгы " минераль ашламалар җитештерү буенча СССР 01.08.1988 № 289

Булдыру турында Җитештерү берләшмәсе «исемендәге Химия заводы, Л. Я. Карпова».

1. Булдырырга Җитештерү берләшмәсе «Химия заводы. Л. Я. Карпов исемендәге» Менделеевск шәһәрендә, татарстан АССР. Кертергә составына Җитештерү берләшмәсе: химия заводы. Л. Я. Карпов сыйфатында баш предприятие; Дирекциясенә, төзелә торган Новоменделеевского химия заводы, Менделеевск шәһәре, ТАССР.

Соңгы яңарту: 2021 елның 9 феврале, 20:55

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: