Прокуратура аңлата

2020 елның 29 июне, дүшәмбе

«1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында совет халкының җиңүен мәңгеләштерү турында» 19.05.1995 ел, № 80 - ФЗ Федераль законның 6 статьясы нигезендә, Россия Федерациясендә күпмилләтле халыкны һәм Бөек Ватан сугышында һәлак булган корбаннар турындагы истәлекне теләсә кайсы формада нацист символикасын куллануны тыю кертелде.

Халыкара хәрби трибунал карары нигезендә, суд һәм оси (Нюрнберг трибуналы) илкүләм, хәрби яки оккупация трибуналлары карарлары нигезендә, халыкара хәрби трибунал карары нигезендә, җинаять кылуда гаепле дип танылган төркем, оешмалар, хәрәкәтләр яки затлар белән хезмәттәшлек иткән оешмаларның атрибутикасын яки символикаларын пропагандалау яисә халыкка күрсәтү тыела., Халыкара хәрби трибунал хөкеменә нигезләнгән һәм оси (Нюрнберг трибуналы) Европа илләренең баш хәрби җинаятьчеләренең яки Бөек Ватан сугышы, Икенче бөтендөнья сугышы чорында чыгарылган җәзаларга нигезләнгән.

Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе Кодексының 20.3 статьясындагы 1 өлеше (алга таба-РФ КоАП) нацист атрибутикасын яки символикасын, яисә нацист атрибутикасы яки катнашу дәрәҗәсенә кадәр символикасы белән охшаш атрибутиканы яисә символиканы пропагандалаган яисә халыкка күрсәткән өчен, яисә экстремистик оешмаларның атрибутикасын яки символикасын, яисә башка атрибутиканы яисә символиканы пропагандалаган яисә халыкка күрсәткән өчен административ җаваплылык каралган.

Статьяның санкциясе гаепле затларга административ штраф рәвешендә җәза бирүне күздә тота:

- гражданнарга административ хокук бозу предметын конфискацияләү белән 1000 сумнан 2000 сумга кадәр административ кулга алу яки административ хокук бозу предметын конфискацияләү белән 15 тәүлеккә кадәр административ кулга алу.;

- вазыйфаи затларга 1000 сумнан алып 4000 сумга кадәр административ хокук бозу предметын конфискацияләү белән;

- юридик затларга 10000 сумнан 50000 сумга кадәр административ хокук бозу предметын конфискацияләү белән.

РФ Административ хокук бозулар кодексының 20.3 статьясында каралган административ хокук бозу турында беркетмә төзергә Эчке эшләр органнарының (полициянең) вазыйфаи затлары хокуклы.

Күрсәтелгән категориядәге эшләрне карау Россия Федерациясе судлары тарафыннан гамәлгә ашырыла.

Моннан тыш, РФ ҖК 354.1 ст. нигезендә, халыкара хәрби трибунал карары белән суд һәм оси илләренең баш хәрби җинаятьчеләрен җәзалау өчен билгеләнгән фактларны кире каккан, күрсәтелгән карар белән билгеләнгән җинаятьләрне хуплаган, шулай ук Икенче бөтендөнья сугышы елларында СССР эшчәнлеге турында белә торып ялган мәгълүматлар тараткан өчен җинаять җаваплылыгы каралган.

Статьяның санкциясе гаеплеләргә җәза бирүне күздә тота:

- өч йөз мең сумга кадәр штраф яки хөкем ителгәннең ике елга кадәрге чорында хезмәт хакы яки башка кереме күләмендә штраф;;

өч елга кадәр мәҗбүри эшләр башкару;

- 3 елга кадәр иректән мәхрүм итү.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: