Профилактик чараны үткәрү сроклары һәм максатлары турында

2020 елның 3 августы, дүшәмбе

Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ идарәсе 2020 елның 3-31 августында Татарстан Республикасы территориясендә «Мобильник»оператив – профилактик чарасы үткәрелүе турында хәбәр итә.

Әлеге чараның төп бурычлары - РФ Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозу очракларын кисәтү һәм кисәтү, беренче чиратта, транспорт чарасы хәрәкәте вакытында куллардан файдаланмыйча сөйләшүләр алып барырга мөмкинлек бирүче техник җайланма белән җиһазландырылмаган телефоннан файдалану өлешендә, чөнки мобиль гаджеттан (сөйләшү, смс-хәбәрләр язу, программалар һәм уеннар) файдалану машина йөртүченең игътибарын җәлеп итә һәм юл ситуациясенә тулысынча игътибар итәргә мөмкинлек бирми, бу еш кына юл-транспорт һәлакәтләренә китерә.

Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ идарәсе шуны искәртә: РФ Юл хәрәкәте кагыйдәләренең 2.7 пункты нигезендә транспорт чарасында йөртүчегә хәрәкәт вакытында кулдан файдаланмыйча сөйләшүләр алып барырга мөмкинлек бирүче техник җайланма булмаган телефоннан файдалану тыела. Әлеге таләпләрне бозган өчен машина йөртүчегә административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 12.36.1 ст. нигезендә-1500 сум административ штраф йөкләнә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: