Менделеевлылар гариза биреп социаль ипотекада катнаша алалар

2022 елның 4 апреле, дүшәмбе

Гариза бирүче хезмәт эшчәнлеген Менделеевск районында алып барырга тиеш.

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының «Татарстан Республикасында социаль ипотека системасында торак шартларын яхшыртуга мохтаҗларны исәпкә кую кагыйдәләрен һәм тәртибен раслау турында» 2005 елның 15 апрелендәге 190 номерлы карары белән җайга салына торган социаль ипотека буенча менделеевлылар гариза бирә һәм социаль ипотекада катнаша алалар.

Торак сәясәте бүлеге башлыгы Гөлнара Фазиуллина хәбәр иткәнчә, анда бюджет өлкәсендә эшләүчеләр (социаль хезмәткәрләр, мәдәният учреждениеләре хезмәткәрләре, медицина оешмалары хезмәткәрләре, барлык төрдәге мәгариф системасы хезмәткәрләре, коммуналь хуҗалык хезмәткәрләре, муниципаль һәм дәүләт хезмәткәрләре); программаны финанслауда катнашучы оешма хезмәткәрләре («Аммоний» АҖ, Л. Я. Карпов исемендәге химия заводы, Ижминводы санаторие, Менделеевагрохимсервис, Су Шифалы санаторие профсоюз оешмасы) кичектергесез ярдәмгә мохтаҗ гражданнар (янгын, йорт җимерелү, гадәттән тыш хәлләр килеп чыгу нәтиҗәсендә зыян күргән кешеләр, инвалидлар, яшь гаиләләр (ир белән хатын 18 яшьтән 35 яшькә кадәр).

Катнашу өчен төп критерийлар түбәндәгеләр: мөрәҗәгать итүче-Менделеевск районында яшәүче; мөрәҗәгать итүче Менделеевск муниципаль районында хезмәт эшчәнлеген башкара, шул исәптән үзмәшгуль һәм түләү мөмкинлеген раслый ала; торак хокуклары объектларында гаиләнең бер әгъзасына 18 квадрат метрдан ким булган гомуми мәйданы белән тәэмин ителешнең җыелма дәрәҗәсе; гаиләнең һәр әгъзасына айлык җыелма кереме гаиләнең һәр әгъзасының суммар яшәү минимумын тәэмин итә.

Моннан тыш, ярдәм итүнең өстенлекле шартлары бар: социаль ипотека килешүе гамәлдә булган вакытта һәр бала туганда, дәүләт 200 мең сумлык бурычны юкка чыгара; 1 кв.метрның ташламалы бәясе-38-42 мең сум;  7% еллык ставка; торак норматив бәясеннән 10% түләгәндә фатир сайлау мөмкинлеге; яшь гаиләгә фатир бәясен 28.5 елга кадәр түләп бетерү мөмкинлеге; 2 кешедән торган гаиләгә торак мәйданы нормативы-42 кв. метр, 3 нче һәм аннан да күбрәк кеше гаиләсенә һәрберсенә 18 кв. метр; социаль ипотека килешүе гамәлдә булган вакытта һәр бала туганда, дәүләт 200 мең сум бурычын чигерә; 38-42 мең сумнан 1 км. метрның ташламалы бәясе; еллык 7% ставка; торакның норматив бәясеннән 10% түләнгәндә фатир сайлау мөмкинлеге; яшь гаиләгә фатирның хакын 28.5 елга кадәр түләү мөмкинлеге; 2 кешелек гаиләгә торак мәйданы нормативы - 42 кв. метр, 3 һәм аннан да күбрәк кеше гаиләсенә һәрберсенә 18 кв. метр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: