Менделеевск Удмуртиядә Сабан туен үткәрде

2022 елның 26 июне, якшәмбе

Татарстанның Менделеевск районы Удмуртиянең Можга шәһәрендә Сабан туен   оештырды.

Можга - Менделеевскиның кардәш шәһәре. Татарстан шәһәре инде беренче тапкыр гына бәйрәмне оештырмый.

«Бүген бу күп милләтле шәһәрдә 7000нән артык татар яши. Алар өчен үзенчәлекле милли бәйрәмдә булу аеруча мөһим. Без гореф-гадәтләрне саклауга өлеш кертүебезгә шатмын", - дип билгеләп үтте Менделеевск районы җитәкчесе Радмир Беляев чыгышында.

Удмуртия башлыгы Татарстан партнерларын сәламләде.

"Сабан туе - ул күп гасырлык тарихы булган бәйрәм, аны без сезнең белән кадерләп саклыйбыз. Удмуртиядә 100дән артык милләт дус һәм тату яши. Бер атна элек кенә без удмурт халкының Гербер бәйрәме уздырдык, бүген Сабан туе үткәрәбез.  Бу бәйрәмдә белән без хезмәт кешеләрен  данлыйбыз. Без сезнең белән бергә, һәм монда көч», - диде чыгыш вакытында Александр Бречалов.

Сабан туе «Можга» мәдәни-спорт үзәге стадионында узды. Программада традицион уеннар һәм, әлбәттә инде, милли көрәш. Балалар Сабан туе да оештырдык, анда яшь кунакларны чәй һәм чәк-чәк белән сыйладылар.

Менделеевскиның «Шаян» һәм «Кристалл» коллективлары матур хореографик композицияләр белән чыгыш ясадылар. Шулай ук  «Купанча» удмурт җыр ансамбле, "Талларым" татар җыры ансамбле, Менделеевск шәһәре солистлары һәм опера җырчысы Александр Петренко да чыгыш ясады.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: