"Зур этнографик диктант-2022 " халыкара агарту акциясе

2022 елның 10 октябре, дүшәмбе

2022 елның 3 ноябреннән 8 ноябренә кадәр ел саен үткәрелә торган «Зур этнографик диктант» халыкара агарту акциясе узачак. Акция Халыклар бердәмлеге көне алдыннан онлайн һәм оффлайн форматта үткәрелә. Диктантның оештыручысы-милләтләр эшләре буенча Федераль агентлык.

VII Халыкара агарту акциясенең максаты-халыкларның илебездә яшәүче халыкларның тарихына, мәдәниятенә һәм гореф-гадәтләренә игътибарны җәлеп итү. Бу белем Россия Федерациясе халыкларының милләтара тынычлыгын һәм милли бердәмлеген ныгытуга ярдәм итә, шулай ук халыкның этнографик грамоталылыгы дәрәҗәсен күтәрә.

Акциядә ел саен Россиянең һәм чит илләрнең миллионлаган халкы, яшенә, мәгарифенә, диненә һәм гражданлыгына бәйсез рәвештә катнаша. Диктант беренче тапкыр 2016 елның 4 октябрендә үтте, анда Россиянең 90 000 кешесе катнашты. Ә 2021 елда ук акциягә Россиянең барлык төбәкләреннән һәм дөньяның 95 иленнән 2,5 миллионнан артык кеше кушылган. Диктантны барлык континентларда да яздылар, ә иң экзотик мәйданчык Халыкара космик станция булган, орбитадагы сынау сорауларына космонавт Сергей Прокопьев җавап биргән.

Диктант  рус, инглиз, испан телләрендә языла

16 яшькә кадәр катнашучылар өчен биремнәр 20 гомумфедераль мәсьәләдән тора. 30 сораудан 16 яшьтән өлкәнрәк катнашучылар өчен:

20-һәркем өчен уртак;

10 – Россиянең һәр субъекты өчен уникаль, ә чит ил мәйданчыклары өчен Россия Федерациясе чикләреннән тыш Россия белән бәйле урыннарга багышланган.

Барлык биремнәрне үтәгән өчен иң югары баллар суммасы-100. Узу вакыты-45 минут.

Диктант сайтында оффлайн катнашу өчен төбәк биргән акция мәйданына килергә, сорауларга онлайн форматта рәсми сайтта җавап бирергә кирәк www.miretno.ru.

Биремнәргә дөрес җаваплар 2022 елның 11 ноябренә кадәр диктант сайтында бастырылачак.

"Зур этнографик диктант" халыкара агарту акциясе турында тулырак мәгълүматны сайтта белергә була www.miretno.ru һәм ВКонтакте рәсми төркемендә – https://vk.com/miretno

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: