Эшләүче пенсионерның эштән азат ителгәннән соң пенсиясе

2023 елның 2 июне, җомга

Эшләүче пенсионерны эштән азат иткәннән соң, пенсия барлык индексацияләрне исәпкә алып, эштән азат итүнең киләсе аеннан исәпләнә.

Эшләүче пенсионерлар, федераль законнарда билгеләнгәнчә, планлы индексацияләрне исәпкә алмыйча, иминият пенсиясе һәм аңа фиксацияләнгән түләү алалар. Законның бу нормасы иминият пенсияләрен алучыларга гына кагыла.

Хезмәт эшчәнлеге эш һәм (яки) башка эшчәнлек туктатылганнан соң, хезмәт эшчәнлеге башкарылган чорда булган индексацияләрне исәпкә алып, иминият пенсиясе суммалары, эш һәм (яки) башка эшчәнлек туктатылган айдан соң киләсе айның 1 нче көненнән башлап түләнә. Социаль фондка гариза бирергә кирәкми, чөнки эш бирүчеләр һәр айның 15 нче көненә кадәр Россия социаль  фондына хисап җибәрәләр, һәм эшне гамәлгә ашыру факты автомат рәвештә билгеләнәчәк.

Социаль фонд мәгълүматны эшкәрткәннән соң һәм аларны иминиятләштерүчедән алган көннән алып бер ай дәвамында исәпкә алганнан соң, карар кабул ителгән айдан соң киләсе айдан индексацияне исәпкә алып (исәпкә алмыйча) пенсия суммаларын түләү турында тиешле карар кабул итә.

Мәсәлән, пенсионер апрель аенда эшеннән киткән. Май аенда Россия социаль  фондына эш бирүчедән апрель өчен хисап киләчәк, анда пенсионер әле дә эшли. Июнь аенда Россия социаль  фонды май өчен хисап алачак, анда пенсионер инде эшләми. Июль аенда Россия социаль  фонды индексацияне яңарту турында карар кабул итәчәк, һәм пенсионер пенсиянең тулы күләмен, шулай ук элеккеге һәм яңа пенсия күләме арасындагы акчалата аерманы алдагы ике айда – май, июньдә алачак. Димәк, пенсионер эштән киткәннән соң ике ай узгач, яңа индексацияләнгән пенсия ала башлый, ләкин бу ике ай аңа компенсацияләнәчәк. Элек моңа өч ай вакыт киткән һәм пенсионер индексацияләнгән пенсия күләмен өч айдан соң гына алган.

Әгәр пенсионер берникадәр вакыттан соң яңадан эшкә урнашса, аның иминият пенсиясе күләме кимемәячәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: