Яңа территорияләр гражданнары буенча үзгәрешләр кертелде

2024 елның 19 гыйнвары, җомга

Донецк Халык Республикасы, Луганск Халык Республикасы, Запорожье өлкәсе һәм Херсон өлкәсе территорияләрендә яшәүче гражданнарны социаль яклау һәм социаль хезмәт күрсәтү өлкәсендәге мөнәсәбәтләрне көйләүгә үзгәрешләр кертелде.

Үзгәрешләр түбәндәгеләрне күздә тота::

1) - ветераннарга;

- гарипләргә;

-Чернобыль АЭСындагы һәлакәт нәтиҗәсендә радиация тәэсире астында булган кешеләргә;

-Маяк җитештерү берләшмәсендә авария һәм Теча елгасына радиоактив калдыклар ташлау нәтиҗәсендә радиация йогынтысына дучар булган кешеләргә;

-  Семипалатинск полигонында атом сынаулары нәтиҗәсендә радиация тәэсире астында булган кешеләргә;

-Икенче бөтендөнья сугышы вакытында фашистлар һәм аларның союздашлары тарафыннан оештырылган концлагерьларның һәм башка мәҗбүри тоту урыннарының элеккеге балигъ булмаган тоткыннары, гомуми авыру, хезмәт имгәнүе һәм башка сәбәпләр аркасында инвалид дип танылганнарга (аларның хокуксыз гамәлләре нәтиҗәсендә инвалидлыклары булган кешеләрдән тыш);

- Советлар Союзы Геройлары, Россия Федерациясе Геройлары, Дан орденының тулы кавалерлары, Социалистик Хезмәт Геройлары, Россия Федерациясе Хезмәт Геройлары һәм Хезмәт Даны орденының тулы кавалерларына

Айлык акчалата түләүне билгеләү өчен мөрәҗәгать итү вакыты 2024 елның 1 июленә кадәр озайтылды (элек бу срок 31.12.2023 елга кадәр билгеләнгән иде), шул ук вакытта айлык акчалата түләү 2023 елның 1 мартыннан билгеләнәчәк, әмма аны алу хокукы барлыкка килгән көннән дә иртәрәк түгел.

2) Донецк Халык Республикасы, Луганск Халык Республикасы, Запорожье өлкәсе, Херсон өлкәсе яки Украина территориясендә гражданга 2022 елның 24 февраленнән 2024 елның 31 декабренә кадәр бирелгән инвалидлыкны билгеләүгә бәйле документларның гамәлдә булу вакыты, гражданны яңадан тикшермичә дә, 2024 елның 31 декабренә кадәр гамәлдә дип таныла,   элегрәк бу срок 2024 елның 1 гыйнварына кадәр булган иде.

Үзгәрешләр 2022 елның 24 февраленнән 2024 елның 31 декабренә кадәр инвалидлык вакыты тәмамланган гражданнарга гына кагыла. Донецк Халык Республикасы, Луганск Халык Республикасы, Запорожье өлкәсе, Херсон өлкәсе яки Украина территориясендә гражданга инвалидлык турында документ бирелгән очракта, алар шулай ук 2026 елның 1 гыйнварына кадәр гамәлдә дип таныла.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: