2024 елда пенсиягә чыгу өчен 28,5 шәхси пенсия коэффициенты һәм 15 ел стаж кирәк

2024 елның 26 гыйнвары, җомга

Элегрәк 1967 елда туган һәм аннан яшьрәк булган сораштырылган россиялеләрнең өчтән бере пенсиянең нинди принцип буенча формалашуын һәм исәпләнүен белмәүләрен белдергән иде.

Бүген, 2024 елда, 28,5 шәхси пенсия коэффициенты һәм 15 ел стаж булу кирәк. 2028-нче елда күчү вакыты бетәчәк һәм 30 пенсия баллы һәм 15 ел стаж калачак

Депутат түләүләрне формалаштыру өчен хезмәт килешүе буенча эшләү һәм "ак" хезмәт хакы алу мөһим диде, чөнки нәкъ менә иминият взнослары булачак пенсияне формалаштыра. Шуңа күрә иминият взнослары күбрәк булган саен пенсия дә күбрәк була.

Шәхси пенсия коэффициентлары иминият күчерүләренә бәйле. Безнең өчен иминият взносларын эш бирүче бирә. Кагыйдә буларак, уртача эшләүче өчен иминият взнослары 30,2 процент тәшкил итә, һәм алар бердәм тариф белән түләнә. Алар мәҗбүри пенсия иминиятенә бүленәләр, шулай итеп пенсия формалаштыралар. Иминият взносы югарырак булган саен,шәхси пенсия коэффициентлары күбрәк акча эшли ала, әмма чикләү елына 10 тәшкил итә.

Шәхси югары пенсияне шәхси пенсия белән генә, ягъни шәхси иминият взнослары белән генә эшләп була.

Күпме акча эшли алуыгызны исәпләү кыен булса, һәрвакыт РФ Социаль фондының шәхси кабинетын ачарга һәм пенсия калькуляторын кулланып, булачак пенсиягезне белергә мөмкин

2024 елның 1 гыйнварыннан Россиядә иминият пенсияләре артты. Бер пенсия коэффициентының бәясе 129,5 сумнан 133,1 сумга кадәр арткан.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: