Иминият кертемнәре хисабын кем тапшырырга тиеш

2024 елның 12 апреле, җомга

Россия Федерациясендә 2023 ел нәтиҗәләре буенча кече урта эшмәкәрлектә эшләүчеләр саны, шәхси эшмәкәрләр һәм үзмәшгульләрне исәпкә алмаганда, 18,6 млн кеше тәшкил итте.
Узган елның шул ук чорына үсеш 101,7% яки 312,2 мең кеше тәшкил итә.
Татарстан Республикасы буенча 2023 елда, узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда, шәхси эшмәкәрләрне исәпкә алмаганда, кече һәм урта эшмәкәрләрне эш белән тәэмин итүчеләр саны 1,5 процентка яки 7,4 мең кешегә арткан.
Россия Хөкүмәте Рәисенең беренче урынбасары Белоусов Андрей Рэмович кабул иткән карарларны исәпкә алып, кече һәм урта эшмәкәрләр өлкәсендә эшләүчеләр саны динамикасын бәяләү үзмәшгульләрне исәпкә алмыйча үткәрелә.
кече һәм урта эшмәкәрләрдә эшләүчеләр буенча мәгълүматларны формалаштыру чыганагы булып кече һәм урта эшмәкәрләр субъектлары тарафыннан иминият взнослары буенча исәп-хисап формасы буенча хисаплар бирү нәтиҗәсендә формалаштырылган мәгълүматлар тора. Иминият кертемнәре хисабының гамәлдәге формасы Федераль салым хезмәтенең 2022 елның 29 сентябрендәге N ЕД-7-11/878 боерыгы белән расланган. Шунысын да әйтергә кирәк, :
- 2024 елдан иминият взнослары буенча исәп-хисапның яңартылган формасы кулланыла;
- ел өчен иминият взнослары буенча исәп-хисапта хезмәткәрләрнең уртача исемлек саны турында мәгълүматлар күрсәтелә, алар буенча Федераль салым хезмәте кече һәм урта эшмәкәрләр субъектлары реестрына кертә.
Барлык эш бирүчеләр, шул исәптән хезмәткәрләр өчен иминият взнослары түләүче кече һәм урта эшмәкәрләр иминият кертемнәре хисабын тапшырырга тиеш
Иминият кертемнәре хисабын квартал саен тапшырырга кирәк:
25 апрельгә кадәр-1 квартал өчен;
25 июльгә кадәр - ярты ел өчен
25 октябрьгә кадәр-9 ай өчен
25 гыйнварга кадәр - бер елга
Иминият кертемнәре хисабын тапшыру ысулы:
Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсенең территориаль бүлекчәләренә;

-салым түләүченең шәхси кабинеты аша;
-почта аша җибәрү;
-агентлар аша.
Әгәр кече һәм урта эшмәкәрләрдә уннан артык хезмәткәр булса, хисап электрон рәвештә генә бирелә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: