Татарстанлылар, дәүләттән финанслашу шарты белән, озак сроклы саклау программасыннан файдалана ала.

2024 елның 16 сентябре, дүшәмбе

2024 елның 1 гыйнварыннан дәүләттән финанслашу белән озак сроклы саклык чаралары программасы старт алды. Ул гражданнарга киләчәктә өстәмә керем алырга яки махсус тормыш шартларында финанс "куркынычсызлык мендәре" булдырырга ярдәм итәчәк, дип хәбәр итә РФ Үзәк банкының Идел-Нократ баш идарәсенең Татарстан Республикасы буенча Милли банкы.

2024 ел башыннан программага миллионнан артык кеше кушылды. Программага җәлеп ителгән акчалар күләме, дәүләт уртак финанславын һәм пенсия тупланмаларын күчерү турындагы гаризаларны исәпкә алып, 55 млрд сумнан артып китте (2024 елның 23 августына).

Программада катнашу ирекле. Теләгәндә бала яки башка кеше файдасына җыйган акчаларның озак сроклы шартнамәсен төзергә мөмкин.

Сакларга җыйган акчаларны  формалаштыру өчен, программаның операторы булган дәүләтнеке булмаган пенсия фонды белән килешү төзергә кирәк. Моны сайтта яки дәүләтнеке булмаган пенсия фонды офисында эшләргә мөмкин.

Программада катнашуның беренче 10 елында сез елына 2 мең сумнан кертемнәр ясасагыз, дәүләттән финанслашу алачаксыз. Ул елына 36 мең сумга кадәр, сезнең керем суммасына карап, тәшкил итәчәк.

Бу программаның ничек эшләве турында тулырак мәгълүмат - видеода👆

Озак сроклы саклык чаралары турында бу посттан тагын да күбрәк белергә мөмкин. (https://t.me/obyasnayemrf/17078)

#аңлатма-рф

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: