Пространство мәгълүматлары инфраструктурасын формалаштыру буенча Россия һәм Беларусь тәҗрибәсе БДБ илләре өчен кирәк булырга мөмкин

2019 елның 9 октябре, чәршәмбе

2019 елның 4 октябрендә Казанда Беларусь Республикасы милке буенча дәүләт комитеты Дәүләт теркәве, кадастры һәм картографиясе федераль хезмәте (Росреестр) коллегияләренең чираттагы уртак утырышы узды. Татарстан Республикасыннан-премьер-министрның беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин.

"Росреестр һәм дәүләт милке комитеты коллегияләренең инде традициягә әйләнгән утырышлары-бу ике ил өчен дә тәҗрибә һәм иң яхшы тәҗрибәләр алмашу өчен реаль һәм файдалы коммуникация мәйданчыгы. Бу-геодезия һәм картография,пространство мәгълүматлары инфраструктурасы өлкәсендә бердәм сәясәт үткәрү, шулай ук фәнни - техник хезмәттәшлек итү һәм дәүләт хезмәтләренең сыйфатын күтәрү мөмкинлеге», - дип белдерде Виктория Абрамченко, коллегияләр утырышы эшен ачып.

Ул географик объектларның (торак пунктларның, җирле объектларның, тау, елгаларның һ. б. объектларның) үзгәрүен интерактив режимда күрергә мөмкинлек бирә.

Росреестр башлыгы законнарны яхшырту, ике ведомство карамагындагы предметларны көйләүче норматив хокукый базаны камилләштерү кебек хезмәттәшлекнең әһәмиятен һәм юнәлешен аерым билгеләп үтте.

Виктория Абрамченко шулай ук дәүләт кадастр инженерлары белән эшләүче хезмәттәшләренең кызыксынуларын билгеләп үтте:«бездә бу эшчәнлек өлкәсе коммерция секторына карый, ә Белоруссиядәге коллегаларының дәүләт кадастр инженерлары бар».

Ике яклы хезмәттәшлек барышында гамәлгә ашырылган аерым тәҗрибә буларак, Витебск өлкәсенең Смоленск һәм Лиозненск районының Руднянский районында пространство мәгълүматлары инфраструктурасын булдыру буенча сынау проекты билгеләнде, ул хосусый эшмәкәрләрнең төрле чыганакларыннан уртак булуны, интероперабельлеген тәэмин итәргә мөмкинлек бирде; геопортал проекты кысаларында булдырылган геопортал проекты аша ачык пространство мәгълүматларын эзләү һәм бирү; www.ru-bel.org.

Росреестр һәм дәүләт милке комитеты коллегияләренең узган утырышы нәтиҗәләре буенча алынган нәтиҗәләр нигезендә «БДБ илләренең пространство мәгълүматлары инфраструктурасы порталы»сынау проектын эшләү буенча тәкъдимнәр әзерләргә килешенде.

Росреестр җитәкчесе Виктория Абрамченко хәбәр иткәнчә, " типик эшче төркем тарафыннан эшләнгән бердәм закон, геодезия, картография, кадастр һәм БДБ катнашучы дәүләтләрнең җирләрен дистанцион зондлаштыру буенча дәүләтара советның 41 нче сессиясе кысаларында, Россия тарафыннан тәкъдим ителгән. Хәзерге вакытта Үзбәкстан Республикасы Милли законны әзерләү буенча әлеге документларны куллана».

Татарстан Республикасы премьер-министрының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин үз чыгышында «Росреестрның территориаль идарәсенең җир күзәтчелеге хезмәткәрләре заманча җиһазлардан, шул исәптән пилотсыз очу аппаратларыннан файдаланалар. Росреестр эшчәнлеге елларында күп санлы масштаблы проектларны тормышка ашырды, монда муниципаль һәм федераль хакимият органнары белән үзара бәйләнешнең җайга салынган системасы мөһим роль уйнады".

Беларусь Республикасының милек буенча Дәүләт комитеты рәисе Андрей Гаевзаев белдергәнчә, «коллегияләр утырышы – үткән юлның нәтиҗәлелеген бәяләүнең мөһим этабы, шулай ук геодезия, картография, геомәгълүмати технологияләр, Җирне дистанцион зондлау, җир кадастры, күчемсез милекне дәүләт теркәвенә алу, аның хокукларын һәм аның белән алыш-бирешләрне теркәү өлкәсендә хезмәттәшлекнең перспектив планнарын билгеләү».

Ул билгеләп үткәнчә, хезмәттәшлекне дәвам итү кысаларында күчемсез милеккә массакүләм кадастр бәяләвен үткәрү буенча Россия тәҗрибәсе кызыклы: "без бу өлкәдә җир кишәрлекләре планында яхшы тәҗрибәгә ия. Хәзер мондый проектны, капиталь төзелешләрне дә кертеп, бөтен күчемсез милеккә карата тормышка ашырырга планлаштырабыз. Россиядә бу процесслар инде берничә ел дәвам итә, шуңа күрә бу тәҗрибә безгә бик мөһим».

Беларусьның Югары төгәл геодезия челтәрен төзү тәҗрибәсе белән уртаклашырга әзер булуы турында да әйтелде, монда яхшы тәҗрибә тупланган-даими эшли торган төгәл позиционирование станцияләре челтәре булдырылган, ул югары төгәл координатларны 2 см. га кадәр алырга мөмкинлек бирә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: