Авыл җирлекләре башлыклары белән киңәшмә

2021 елның 19 гыйнвары, сишәмбе

Район хакимиятендә авыл җирлекләре башлыклары, Татарстан Республикасы Менделеевск муниципаль районы бюджет учреждениеләре һәм оешмалары җитәкчеләре белән район башлыгы урынбасары Ләйсән Галеева рәислегендә киңәшмә узды.

Оператив хәл.

Авыл торак пунктларында оператив хәлләр турында полиция участок уполномоченныйлары бүлеге һәм Россия Эчке эшләр министрлыгының Менделеевск районы буенча бүлегенең балигъ булмаганнар белән эшләү бүлекчәсе начальнигы Альберт Юнусов хәбәр итте. Мәсәлән, атна эчендә авыл җирлекләре буенча 6 хәбәр кергән. Оператив хәл тотрыклы.

Торак-коммуналь хуҗалык.

2020 елның 19 гыйнварына су белән тәэмин иткән өчен түләүне хисаплау һәм түләү турында Төзелеш һәм ТКХ бүлеге башлыгы Павел Лизунов хәбәр итте. Бер атна эчендә бу өлкәдә төрле эшләр башкарылды, коедагы су агуны, өзеклекләрне бетерү һәм башка эшләр башкарылды. Бурычлылар адресына 30дан артык мөрәҗәгать җибәрелгән. "ТКХ идарәсе" МУПгә 51 гариза кергән, аларның барысы да үтәлгән.

Грантлар буенча эш.

Грантлар һәм конкурслар буенча гомуми мәгълүматны Балалар иҗат үзәгенең грантлар белән эшләү бүлеге мөдире Алсу Сәгыйтова сөйләде. Бүген төрле өлкәләрдә нинди грантлар һәм конкурслар нәтиҗәле һәм кызыклы, грантларда катнашу кагыйдәләре, документлар һәм гаризалар бирү схемасы, булган номинацияләр турында - болар турында Алсу Сәгыйтова сөйләде.

Бүген төрле проектларны үстерүдә бәяләп бетергесез ярдәм күрсәтүче грантлар һәм конкурсларда катнашу эше аеруча мөһим, - дип ассызыклады Ләйсән Галеева.

Башка мәсьәләләр.

Татар Чаллысы авылында чүп чыгару буенча Менделеевск шәһәренә "Мехуборка"ҖЧҖ бүлекчәсе башлыгы Андрей Шарашкин чыгыш ясады. Татар Чаллысы авыл җирлеге башлыгы торак пункт территориясеннән чүп-чарны үз вакытында чистартмауны билгеләп үтә.

Мәктәпләрдә авырулар саны, "Мәгариф идарәсе" начальнигы Илбар Таһиров хәбәр иткәнчә, нормада. Чирләүче балалар бүген 2 нче чиреккә караганда азрак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: