80 яшьлек һәр өлкән кешенең караучысы булырга тиеш. Карау өчен түләүне рәсмиләштерү җиңелрәк була башлады

2023 елның 4 апреле, сишәмбе

Клиент хезмәте (бүлек хокукларында) Менделеевск районында түләү беренче төркем инвалидларны, өлкән яшьтәгеләрне,   дәвалау учреждениесе бәяләмәсе буенча даими  тәрбияләүгә мохтаҗларны, яки 80 яшькә җиткән, 18 яшькә кадәрге инвалид яки балачактан беренче төркем инвалид балаларны тәрбияләүче   эшкә яраклы эшләмәүче затларга билгеләнгән, дип искә төшерә.

Компенсация түләүләрен билгеләү өчен дәүләт хезмәтләре порталындагы шәхси кабинет аша яки социаль фондның клиент хезмәтләре аша ике генә гариза бирелә: берсе - эшкә яраксыз гражданны карау буенча түләү билгеләү турында, аны   карау башлану датасы, яшәү урыны һәм шәхесне раслаучы документны күрсәтеп; һәм икенче гариза-пенсионерның аның турында кайгыртуга ризалыгы турында.

Димәк, бу хезмәтне өйдән чыкмыйча һәм хәтта сөйгән кешенең яшәү урыныннан ерак булганда да алырга мөмкин.

"Мин һәр 80 яшьлек татарстанлының үз тәрбиячесе булуын телим, шул рәвешле пенсияләр дә артачак, өстәвенә, түләүне рәсмиләштерү дә җиңелрәк булды. Хәзер, элек гражданнар тарафыннан тәкъдим ителә торган барлык кирәкле белешмәләр (эшсезлек буенча эш булмау яки пособие алу фактын раслый торган белешмәләр), Фонд аның карамагында булган мәгълүматларны алачак яки ведомствоара электрон хезмәттәшлек системасы аша мөстәкыйль рәвештә соратып алачак ", - дип аңлатты Татарстан социаль фонды башлыгы Эдуард Вафин. Хәзер компенсация түләүләрен рәсмиләштерү процедурасы шактый гадиләштерелгән. Мәсәлән, социаль фондка төрле раслаучы белешмәләр эзләү һәм бирү кирәк түгел. Моннан тыш, соратыла торган документлар исемлегеннән белем бирү учреждениесеннән белешмәләр генә түгел, ә ата-ананың берсенең һәм опека һәм попечительлек органының рөхсәте дә төшереп калдырылды, әгәр тәрбияне 14 яшькә җиткән бала укудан буш вакытта гамәлгә ашырса.

Хәзерге вакытта караучыны рәсмиләштерү бер торак пунктта яшәмәгән кешеләрнең  дә мөмкинлеге белән  бар, бу шулай ук күбрәк гражданнарга аның өчен мөрәҗәгать итәргә мөмкинлек бирә.

Исегезгә төшерәбез, карау чоры караучыга һәр ел өчен 1,8 пенсия коэффициенты күләмендә иминият стажына исәпләнә. Бу караучы кешегә иминият пенсиясен алу өчен пенсия хокукларын формалаштырырга мөмкинлек бирә.

1 төркем инвалидны һәм 80 яшькә җиткән кешене, шулай ук 1 төркем инвалид һәм балачактан инвалид баланы карау  баланың ата-анасы яки опекуны тарафыннан башкарылмый, карау буенча түләү күләме 1 200 сумга тигез.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: