Юридик хезмәтләр күрсәткәндә кулланучылар хокуклары

2024 елның 25 июне, сишәмбе

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Алабуга территориаль бүлеге юридик хезмәтләр күрсәткәндә кулланучылар хокуклары турында мәгълүмат бирә

Квалификацияле юридик ярдәм алу хокукы Россия Федерациясе Конституциясенең 48 статьясы белән гарантияләнә.

Шул ук вакытта кайбер сәбәпләр аркасында бу хокукны гамәлгә ашыру бүгенге көндә авырлаша.

Юридик хезмәтләргә түбәндәгеләр керә::

- юридик консультацияләр;
 -юридик документлар төзү, мәсәлән, дәгъвалар, таләпләр, шикаятьләр, гаризалар, судка дәгъва гаризалары һ. б.;
- кулланучы исеменнән яки мәнфәгатьләрендә судка мөрәҗәгать итү;

- кулланучы мәнфәгатьләрен судта яклау

Килешү төзү
 Юридик хезмәтләр күрсәтү турында килешү язма рәвештә төзелә һәм кулланучы тарафыннан имзалана. Килешүнең бер нөсхәсе кулланучыда кала.

Килешүдә күрсәтелергә тиеш:

-башкаручының һәм заказ бирүченең исеме;
- күрсәтелә торган хезмәтләрнең исемлеге һәм вакыты, аларның башлануы һәм тәмамлануы;
- хезмәтләр бәясе (һәр хезмәт) һәм түләү тәртибе;
- якларның хокуклары һәм бурычлары;
- килешү буенча якларның җаваплылыгы.
Онытмагыз, башкаручы кулланучының ризалыгыннан башка килешү шартларын, шул исәптән хезмәтләр бәясен үзгәртергә хокуклы түгел.

Түләүле өстәмә хезмәт күрсәтү тыела. Кулланучы мондый хезмәтләр өчен түләүдән баш тартырга хокуклы, ә алар түләнгән булса, башкаручыдан түләнгән сумманы кире кайтаруны таләп итәргә хокуклы.

Юридик хезмәтләр бушлай булыр дип өметләнергә кирәкми. Әгәр дә сез килешүгә кул куйсагыз, хезмәтнең түләүле булуы белән килешәсез.

Юридик оешманы игътибар белән сайлыйбыз.

Юридик хезмәтләр күрсәтү турында килешү төзегәнче, оешманың эшчәнлеге турында күбрәк белергә кирәк.

Киңәш: сез интернетта тапкан беренче оешмага ышанырга тиеш түгел, яисә Сезне телефон аша «бушлай» акция кысаларында консультациягә чакырсалар.

Килешү төзегәндә нәрсәгә игътибар итәргә:
Юридик компания сайтында аның тулы исеме турында мәгълүмат, оештыру-хокукый формасы, ОГРН, ИНН күрсәтелгән. Мәгълүматны шәхси эшмәкәрләр һәм юридик затлар реестрында тикшерергә мөмкин.
Аның эчтәлеген игътибар белән укымыйча килешүгә кул куймагыз.
Килешүне имзалаганда, килешүнең бәясе һәм һәр хезмәтнең аерым бүлеген җентекләп тикшерегез. Әгәр килешүдә " прейскурант» ка, кушымтага сылтама бар икән, сезне алар белән таныштыруны һәм аларны килешүгә кушуны таләп итегез.
Юридик оешмага мөрәҗәгать иткәнче, интернетта аның эше турында фикерләр белән танышыгыз.
Әгәр дә хезмәткәр үз хезмәтләрен тәкъдим итсә һәм сезгә 100 процент уңай нәтиҗә вәгъдә итсә, сез сак булырга тиеш. Онытмагыз, һәр бәхәсле ситуациядә нәтиҗәгә тәэсир итә алырлык көчсез һәм көчле яклар бар.
Шуны истә тоту мөһим: уңай нәтиҗәләргә ирешү өчен күрсәтелгән барлык юридик хезмәтләр дә кирәк түгел. Шуңа күрә бәхәсле мәсьәлә буенча берничә юрист белән киңәшләшегез.
Киңәш: алар кабул ителгәнче күрсәтелгән хезмәтләрнең актларына кул куймагыз.

Кулланучының хезмәтләрдән баш тарту хокукы.
Әгәр юридик оешма хезмәт күрсәтү срокларын бозса (башлангыч, ахыргы яки аралык) кулланучы үз сайлавы буенча хокуклы:

-башкаручыга яңа срок билгеләргә;
 - өченче затларга хезмәт күрсәтүне арзан бәя өчен йөкләргә һәм башкаручыдан тотылган чыгымнарны каплауны таләп итәргә;
- Күрсәтелгән юридик хезмәт өчен бәяне киметүне таләп итәргә;
- юридик хезмәтләр күрсәтү турындагы килешүне үтәүдән баш тарту;
- хезмәт күрсәтү сроклары бозылу сәбәпле китерелгән зыянны тулысынча каплауны таләп итәргә;

- шул ук вакытта юридик оешма кулланучыга хезмәт күрсәтү бәясеннән яки килешүнең гомуми бәясеннән 3 процент күләмендә неустойка түли, әгәр хезмәт күрсәтү бәясе һәр көн өчен (Сәгате билгеләнгән очракта) билгеләнгән булмаса.
РФ «Кулланучылар хокукларын яклау турында» гы Законының 32 маддәсенә ярашлы рәвештә, кулланучы, килешүне үтәү белән бәйле чыгымнарны башкаручыга түләү шарты белән, теләсә кайсы вакытта юридик хезмәтләр күрсәтүдән баш тартырга хокуклы.

Чынлыкта чыгымнарны башкаручы документлар белән расларга тиеш (мәсәлән, әгәр хезмәтләрдән баш тартканчы сезгә түләүле юридик консультация күрсәтелгән һәм аның бәясе Сезнең белән төзелгән килешүдә билгеләнгән булса).

Юридик хезмәтләрнең сыйфатын бәяләү
Әгәр кулланучы Күрсәтелгән юридик хезмәтләрнең кимчелекләрен ачыкласа (шул исәптән хезмәтләрне кабул итү акты имзаланганнан соң), кулланучы үз сайлавы буенча таләп итәргә хокуклы:

- күрсәтелгән хезмәтнең бәясен тиешенчә киметү;
- күрсәтелгән хезмәтнең кимчелекләрен түләүсез бетерү (әгәр бу конкрет ситуациядә мөмкин булса);

-өченче зат тарафыннан хезмәтнең кимчелекләрен бетерү буенча тотылган чыгымнарны каплау;
- әгәр күрсәтелгән хезмәтнең кимчелекләре бетерелмәсә яки күрсәтелгән хезмәтнең җитди кимчелекләре ачыкланса, килешүне өзү.
Хезмәтләрнең кимчелекләре арасында:
Формаль характердагы төрле күзәтчелек органнарына бертөрле шикаятьләр төзү.
Әгәр дә бәхәс әле дәгъва тәртибендә каралмаган булса, суд документларын яки шикаятьләрне күзәтчелек органнарына вакытыннан алда әзерләү.
Сыйфатсыз юридик хезмәтләрне кулланучылар судта бәхәсләшә ала.

Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә, шул исәптән, кулланучылар хокукларын судка кадәр  яклау өлешендә, шулай ук Роспотребнадзор органнарына һәм башка хакимият органнарына шикаять бирү өлешендә җентекле консультация һәм хокукый ярдәм алу өчен, Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Алабуга территориаль бүлегенә түбәндәге адрес буенча мөрәҗәгать итәргә мөмкин: .Алабуга, ш. Б. Покровская урамы, 2 нче йорт, тел.+785557 7-53-33

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: