Татарстан башкаласында Казан Изге Ана иконасы соборын изгеләндерделәр

2021 елның 21 июле, чәршәмбе

Татарстан башкаласында Изге Ана Казан иконасы соборын изгеләндерделәр. Ул Иван Грозный указы буенча нигезләнгән Казан Богородицкий монастыре ансамбленә керә.

Собор 1932 елда җимерелә. 2015 елда гыйбадәтханәне торгызу турында Карар кабул ителде, 2016 елда реставраторлар, галимнәр, руханилар, хәйриячеләр һәм волонтерлар эшләре башланды.

Бүген гыйбадәтханәне Мәскәү һәм Бөтен Русь Патриархы Кирилл изгеләштергән. Татарстан башкаласында крестный йөреш узды, анда 7 меңгә якын дин тотучылар катнашты.

Яңартылган гыйбадәтханәне ачу тантанасында катнашу өчен Казанга Валентина Матвиенко килде. Аэропортта Төбәкләр палатасы спикерын Республика Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм төбәк Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин каршы алды.

Тантанада Менделеевск районы башлыгы Валерий Чершинцев катнашты.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: