Урып-җыю эшләре азагында район Башлыгы Радмир Беляев авыл хуҗалыгы идарәсе җитәкчесе Илнур Фарухшин белән крестьян-фермерлык хуҗалыкларында булдылар.

2024 елның 16 сентябре, дүшәмбе

Беренче булып алар сабан бодаен җыючы «Нигъмәтҗанов» крестьян-фермерлык хуҗалыгында булдылар. Кырларда комбайнчылар Рөстәм Әхмәтҗанов, Илмир Бәйрәмов, Камаз йөртүчесе Рәмис Хикмәтов эшлиләр. Уңдырышлылык гектардан 25 центнер тәшкил итә. Крестьян-фермерлык хуҗалыгы башлыгы якын көннәрдә үк урып-җыю эшләре тулысынча төгәлләнәчәк, дип ышандырды.

Аннары алар «Смирнов» крестьян-фермерлык хуҗалыгына юнәлделәр, анда урып-җыю эшләре тулысынча төгәлләнгән иде инде. Кырларда көзге культуралар чәчү һәм туфрак эшкәртү эшләре башкарылды. К-742 тракторында алар ветеран-механизатор Рискат Гыйльметдиновны каршы алдылар, ул авыл хуҗалыгы министрлыгы тәкъдимнәре һәм һава шартлары таләпләре нигезендә туфракны тирәнтен эшкәрткән. Бу технология туфракка кышкы чорда күбрәк дым сеңдерергә мөмкинлек бирә һәм югарырак уңыш бирә, чөнки көпшәкләнү тирәнлеге 40 сантиметр һәм аннан да артыграк.

Алга таба көзге тритикале чәчүен карадылар. Механизатор Рөстәм Камалетдинов К-742 тракторы белән агрегатланган «Амазон ДМС-9» чәчү комплексында 700 гектарга якын көзге культура чәчкән. Ул бу юнәлештә алдынгы механизатор булып тора, район Башлыгы аңа Рәхмәт хаты һәм акчалата премия бирде.

Район Башлыгы барлык механизаторларга һәм хезмәткәрләргә тырыш хезмәтләре өчен рәхмәт белдерде, аларга сәламәтлек һәм киләчәктә дә уңышлар теләде.
Районда урып-җыю эшләре төгәлләнеп килә. Хәзерге вакытта уңдырышлылык гектардан 28 центнер тәшкил итә, бу республикадагы уртача күрсәткечкә туры килә.

Илнар Фарухшин, авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы, якын көннәрдә урып-җыю тулысынча төгәлләнәчәк, диде. Аның сүзләренчә, һава шартлары начар булуга карамастан, район фермерлары яхшы уңыш үстергәннәр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: